Aktuality
Aktuality

Fotografie z podpisu smlouvy mezi Bílým kruhem bezpečí a Nadací Open Society Fund. Zleva Mgr. Petra Vitoušová, prezidentka BKB a Miroslav Fehér, manažer projektu „První pomoc osobám ohroženým/postiženým (domácím) násilím“ podpořeného z prostředků Norských fondů. Projekt byl zahájen 1.7.2014 a realizace potrvá 22 měsíců.

Co je důvodem neoznámování často závažných trestných činů, jako například znásilnění, loupež, domácí násilí? Oběti skryté kriminality v průzkumech napříč Evropou shodně uvádějí, že to jsou strach z pachatele, obavy z velkého průlomu do soukromí, nemožnost kontroly nad procesem objasňování trestného činu, předchozí špatná zkušenost s prvním kontaktem na policii, pochybnosti o zadostiučinění ve formě náhrady škody a odpovídajícho trestu. Znamená to, že oběti postrádají garanci bezpečí, ochrany, dostatečné informovanosti a satisfakce. V loňském roce se v ČR zvýšil počet oznámených trestných činů o 7 procent. Za každým z nich je minimálně jedna oběť, ale také minimálně jeden neoznámený trestný čin.
Bílý kruh bezpečí zpracoval pro širokou veřejnost přehled nejdůležitějších změn, ke kterým došlo od 1. ledna 2014. Jejich uplatnění v konkrétních případech lze konzultovat v kterékoliv poradně Bílého kruhu bezpečí s odborníky. Příjem v poradně je bez objednání (pokud není uvedeno jinak) a služby jsou poskytovány bezplatně.